O mně

Jiří ČástkaJiří Částka
fotograf
Narozen 2.5.1979 v Liberci

Ač původně vyučen ve zcela jiném oboru, osud tomu chtěl (no možná nechtěl, ale musel uhnout :-), abych se postupně dostal z „koníčkového“ focení, se kterým jsem začal někdy na základní škole, až do stavu profesionálního fotografa – cca od roku 2010 se již živím pouze fotografováním.

Co a jak vyfotit, jsem se naučil postupem let víceméně technikou „pokus-omyl“ sám, občas pomohl kamarád Google, takže jsem, dá se říci, minimálně ovlivněn prací jiných fotografů (prostě klasický diletant :) Snažím se dělat fotografie trochu jinak a netradičně, což má za následek mj. to, že stále více lidí mé fotografie poznává, aniž by znali autora.

Po počátečních pokusech ještě na kinofilm (ano, pěkně v temné komoře na půdě, kde se v létě vývojka stihla odpařit a v zimě zmzla dřív, než jsem jí použil :) s foťáky EXA 1a, CANON EOS 3000 a později Pentax MZ-10 jsem v roce 2004 okusil první digitální zrcadlovku (Pentax *istD) a pak už se to vezlo  :) Postupně jsem se přes modely Pentax K10D (2007) a Pentax K-7 (2010) dostal až ke stávající špičce této firmy, modelu Pentax K-5 (2011), resp. modernizovanému Pentax K-5II (2013), doplněné o nejvyšší řadu Pentax Limited a DA* objektivů.

Ale jelikož jsem postupem času dospěl do stavu, kdy mi ani to nejlepší z nabídky firmy Pentax již nestačilo k poskytování těch nejlepších možných výstupů, tak jsem v červenci 2013 kompletně přezbrojil na to nejlepší od firmy Nikon (model D800 s rozlišením 36Mpix, Nikon D3 a špičkovými objektivy od 14mm do 500mm), což mi nyní umožňuje po technické stránce realizaci téměř jakékoli myslitelné zakázky ve výborné kvalitě a není třeba se omezovat.

Mezi má nejoblíbenější fotografická témata patří letecká fotografie z horkovzdušných balonů, krajina, zvířata, architektura, sport …

Mimo jiné také provozuji vlastní fotobanku www.mediafoto.cz/fotobanka a dodávám ilustrační fotografie do renomovaných českých i světových fotobank, např. ČTK, Profimedia, AP Images, Alamy …

Comments are closed